Kdo vyhraje tabulku střelců Eura 2012?

29.06.2012 00:06

Tak máme za sebou obě semifinále a do určení mistra Evropy zbývá jediný zápas, budou to Španělé nebo Italové?. S jistotou se již dá říct, že letošní šampionát nezrodil nějakou jasnou střeleckou hvězdu. Tabulce střelců zatím kraluje 5 hráčů, kteří mají na kontě 3 vstřelené branky. Nejlepší vyhlídky na korunu pro krále tabulky střelců má Mario Balotelli, který dvěma góly zničil Němce právě v semifinále. Žádný Španěl tři góly nedal, zato hned tři vsítili dvě - jsou jimi Xabi Alonso, Cesc Fabregas a Fernando Torres. Je jisté, že mezi těmito čtyřmi hráči se rozhodne.

Pokud se ve finále netrefí Balotelli nebo minimálně dvakrát žádný ze tří výše uvedených Španělů, případně nikdo další nedá tři góly a více, tak po dlouhé době budeme oslavovat krále střelců jen se 3 góly. To se naposledy stalo v roce 1992 a předtím v roce 1980. Ale v roce 1992, kdy se z evropského titulu radovali Dánové, se nehrálo ještě čtvrtfinále (byly jen dvě čtyřčlenné skupiny). A v roce 1980, kdy zvítězili Němci, se ze čtyřčlenné skupiny postupovalo rovnou do finále (vítězové skupin) a do boje o bronz (druzí ve skupině). V obou případech se tedy hrálo méně zápasů.

Vůbec nejméně gólů - dva - pro nejlepšího střelce Eura stačilo v letech 1960, 1964 a 1968. Ale toto porovnání není relevantní, protože v této době se hrály jen dva zápasy - prvním z nich bylo semifinále a pak rovnou finále, respektive zápas o bronz.

 

Související statistiky:

Tabulka střelců Eura 2012

Nejlepší střelci všech mistrovství Evropy